Szczecińskie pogotowie zakupiło ambulans do przewozu osób z otyłością olbrzymią. Karetką można transportować chorych o wadze ponad 300 kg. To jak na razie drugi taki pojazd ratowniczy w Polsce. Pierwszą karetkę bariatryczną zakupiło w 2014r. pogotowie ratunkowe w Krakowie.

Foto Ambulans Bariatryczny Szczecin 1Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie powiększyła swój tabor transportowy o osiem nowych ambulansów, w tym jeden do transportu chorych na otyłość skrajnie olbrzymią, czyli z BMI (wskaźnikiem masy ciała) powyżej 60 (waga powyżej 150 kg).

Szczecińską karetką bariatryczną można łatwo przewieźć pacjenta o wadze ponad 300 kg. Jeszcze większą nośność mają nosze. Można na nich transportować chorego, który waży do 400 kg. Nosze łatwo i wygodnie poszerzają się dostosowując się do szerokości ciała pacjenta. Wyposażone są także w automatyczny, elektryczny system regulacji wysokości. Do karetki wjeżdżają po specjalnie w tym celu skonstruowanej pochylni.

Foto Ambulans Bariatryczny Szczecin 4W wyposażaniu ambulansu jest także specjalne krzesełko kardiologiczne. Jest szersze niż zwykłe, ma zwiększoną nośność, ale co najważniejsze jest wyposażone w specjalne gąsienice, dzięki którym porusza się po schodach. W swojej konstrukcji przypomina schodołazy – urządzenia do transportu wózków inwalidzkich po schodach.

Wewnętrzna zabudowa ambulansu, czyli szafki na leki i sprzęt medyczny, zostały tak zaprojektowane, aby zajmować jak najmniej miejsca i pozostawić jak najwięcej przestrzeni dla pacjenta z otyłością i zespołu ratowniczego. Karetkę wyposażono w takie urządzenia jak kardiomonitory, defibrylatory z możliwością telezapisu EKG, pompy infuzyjne do podawania leków.Foto Ambulans Bariatryczny Szczecin 2

Szczecińska karetka bariatryczna kosztowała ponad 600 tys. zł. Nowy ambulans na co dzień służy do transportu wszystkich pacjentów bez względu na ich wagę. Gdy konieczne jest przewiezienie chorego z otyłością olbrzymią na wezwanie np. z domu do szpitala, lub na zlecenie z jednej placówki medycznej do drugiej, karetka bariatryczna jest do dyspozycji.

Karetka bariatryczna zakupiona przez szczecińskie pogotowie ratunkowe jest dopiero drugim tego rodzaju pojazdem specjalistycznym w polskim taborze ratowniczym. Pierwszą zakupiło krakowskie pogotowie ratunkowe w 2014r.

Opracowano na podstawie i skorzystano ze zdjęć z https://www.999.szczecin.pl/