Patronat nad wystawą malarstwa Pawła Jasińskiego objęła Fundacja OD-WAGA. Portrety kobiet o pięknych twarzach i pełnych kształtach można obejrzeć do 30 września br. w Galerii prof. Bronisława Chromego w Krakowie (ul. Krańcowa 4). Serdecznie zapraszamy!

Foto plakat Pawel JasinskiZaczęło się od miłego e-maila do Prezesa Fundacji OD-WAGA. – Słyszałem w Radio TOK FM, to co Pani mówiła, o dyskryminacji osób chorych na otyłość. Od lat maluję portrety kobiet o pełnych kształtach. Czy mogłaby Pani przyjechać do Krakowa, aby otworzyć wystawę mojego malarstwa? – napisał Paweł Jasiński, artysta i projektant, urodzony w Polsce a tworzący obecnie w Irlandii. Do listu dołączone były kopie prac. Obejrzeliśmy, zachwyciliśmy się bohaterkami uchwyconymi w codziennych sytuacjach i czynnościach, a potem przyznaliśmy wystawie malarstwa Pawła Jasińskiego OD-WAŻNY Patronat.

Kim jest Paweł Jasiński?
W oficjalnym biogramie czytamy, że urodził miejscowości Gródek nad Dunajcem, że ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu, a potem uzyskał dyplom z Wystawiennictwa Muzealnego na Wydziale Sztuki Sakralnej Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie. Wystawiał swoje prace w Irlandii, Łotwie, Anglii i Polsce. Jego portret irlandzkiego piosenkarza Paula Brady został umieszczony na ścianie jednego z budynków w historycznej części Dublina – Temple Bar.

Artysta jest także założycielem Tree Art Studio, które specjalizuje się w produkcji gadżetów dla osób poszukujących unikatowych prezentów. Jest m.in. autorem kubków promujących Polskę zaprojektowanych dla Ambasady RP w Dublinie.

W swoich pracach Paweł Jasiński kreuje różnorodne światy, przywołuje tematy tolerancji, samotności i miłości w nietypowy, humorystyczny sposób. Jednym z jego ulubionych motywów jest kobieta o dużych kształtach, często nadnaturalnych, ale zawsze o pięknej, subtelnej twarzy. Malowana na wiele sposobów jest symbolem płodności i macierzyństwa.

A tak, już mniej oficjalnie Paweł Jasiński pisze o sobie: „(…) Przez dłuższy czas pracowałem jako wykładowca chemii. Była to chemia gospodarcza, a wykładałem ją na półki w markecie. Dodam, że w nocy. Po pracy byłem śpiący, bardzo śpiący, ale w wolnym czasie… malowałem duże kobiety. Wystawiałem je w Rydze, Rezekne, Balwi, Krasławiu, Dublinie, Limerick, Londynie… a teraz w Krakowie (…).

Foto Krakow wystawa Jasinski male„Pan nie maluje grubych kobiet…”
Wernisaż krakowskiej wystawy malarstwa Pawła Jasińskiego odbył się 10 września 2017 w Galerii prof. Bronisława Chromego. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Fundacji OD-WAGA: Elżbieta Zapała-Kozioł – wiceprezes zarządu ds. finansów i administracji, Piotr Kozioł - specjalista ds. aktywności ruchowej współpracujący z Fundacją oraz Magdalena Gajda – prezes Fundacji.

- Długo szukałam uzasadnienia dla obecności Fundacji OD-WAGA w tym przedsięwzięciu – powiedziała Magdalena Gajda, podczas ceremonii otwarcia wystawy. – Bliżej nam jest do środowiska medycznego i obrońców praw człowieka, niż do środowiska artystycznego. Ale p. Paweł zwierzył się, że wielu ludzi oglądając jego prace mówi: ładne te twoje kobiety, ale dlaczego takie grube. I wtedy przypomniałam sobie jak wiele z nas, kobiet chorych na otyłość usłyszało kiedyś podobne komentarze: ładna, tylko szkoda, że gruba. A przecież piękno nie ma definicji i na pewno nie zależy od grubości tkanki tłuszczowej. Panie Pawle – nie maluje Pan grubych kobiet, Pan maluje piękne kobiety.Foto Krakow wystawa male

Wystawa portretów pięknych kobiet Pawła Jasińskiego gości w Galerii prof. Chromego do 30 września. Serdecznie zapraszamy do zajrzenia i obejrzenia :)